RIO POM 2016

RIO POM 2016

 

INAS (International Sports Federation for Persons with Intellectual Disability)- originaalselt , hiljem INAS-FID on asustatud 1986 aastal Hollandis spetsialiste poolt, et teha reklaami intellektipuuetega sportlastele eliitspordis  ja pakkuda neile  paraolümpia programme , mis on erinevad eriolümpia programmidest. Intellektipuudega sportlase IQ peab olema 75 või madalam, märgatava  kohanemisvõime  häirega.  Diagnoositud enne 18. eluaastat. 

Esimest korda osalesid Eesti parasportlased ( füüsilise puudega ja vaegnägijad )

 1992.aasta suve  paraolümpiamängudel 


BARCELONAS,Catalonia  Hispaania 

(14.09-22.09.1992 ) Osales 82  maad 3020  osavõtjaga15 spordialal. 

Eesti võistkonda kuulusid: kergejõustiklased Annely Ojastu ,Helena Silm ,Jaan Jensen ja   ujujad Marge Kõrkjas,Nadezda Maksimova,Jaak Kotelnikov .

Treener Rein Põldme (Tartu) 

Saavutati  kokku 3 medalit 

 HÕBEMEDAL- Annely Ojastu 100 m jooksus ajaga 13,11 ,

 HÕBEMEDAL- Marge Kõrkjas 50 m vabalt ujumises ajaga 31,24

PRONKSMEDAL-Marge Kõrkjas 100 m vabalt ujumises 1.10,59

Intellektipuudega  sportlased võistlesid Madriidis,Hispaania

(15.09-22.09.1992)Osales 75 maad, 1600 osavõtjaga .Spordialadeks oli kergejõustik, korv-ja jalgpall ,ujumine, lauatennis. 

Eesti võistkonda kuulusid: kergejõustiklased Gunnar Mardim ( Kosejõe kool),Priit Vakkum ( Kallemäe kool),Tiiu Jantson ( Imastu kool).Treenerid :Ants Rebane Kosejõelt,Marijana Prii Kallemäelt ja võistkonna esindaja Mallika Koel

Sportlased osalesid kaugushüppes, 100 ja 800 m jooksus.

Gunnar Mardim saavutas 20 koha 800 m jooksus .

 1992.aasta parimateks invasportlasteks valiti  Marge Kõrkjas ja Gunnar Mardim.

 

1996 suve  paraolümpiamängud

ATLANTA,USA 16.07-15.08. 1996. Osales 104 riiki 3259 osavõtjaga 20  spordialal

Eesti võistkonda kuulus 10 sportlast: kergejõustiklased Annely Ojastu, Malle Juhkam, Heli Kollom,Helena Silm, ujujad Nadezda Maksimova, Marge Kõrkjas,Annika Raide,Eela Kokk,laskja Helmut Mänd, tõstja Vassili Artamanov

Saavutati  9 medalit.

 KULDMEDAL Annely Ojastu 100m  jooks  12,78 ( klassT 42)

 KULDMEDAL  Marge Kõrkjas  50 m vab 29.9 ( klass B2)

 KULDMEDAL   Marge Kõrkjas 100 m vab 1.07,45 ( klass B 2)

 HÕBEMEDAL    Annely Ojastu 200 m jooksus 26,26 (klass T 42)

HÕBEMEDAL Annely  Ojastu 5,37 kaugushüpe I klass F 42)

HÕBEMEDAL  Eela Kokk 50 m vab ujumises  33,14  (MH) (Tallinna I Erinternaatkool)

HÕBEMEDAL Marge Kõrkjas 100 m selili ujumises ( klass B 2)

PRONKSMEDAL Malle Juhkam kaugushüpe 4,76( klass MH) ( Raikküla kool)

PRONKSMEDALHelena Silm ( klass B3 )pentatlon

5.koht HELI KOLLOM  kaugushüpe 4.69 ja EELA KOKK 100 m vab 1.13,23 ( mõlemad klass HM ja Tallinna I Eriinternaatkool)

 

2000  suve paraolümpiamängud

Sydney, Austraalia 18-29.oktoober  2000.Osales 2891 sportlast 121 riigist 18 spordialal

Eestit esindas 4 kergejõustiklast,1 purjetaja ,1 tõstja ,4 ujujat  Treenerid Mallika Koel, Maie Uudmäe,Õnne Pollisinski,Rein Põldme

Saavutati 5 medalit

KULDMEDAL- Sirly Tiik  odavise koos maailmarekordiga (klass F 20) 39,77

   HÕBEMEDAL- Marge Kõrkjas  50 m vabalt  ujumises ( klass B 12)

   PRONKSMEDAL- Sirly Tiik kõrgushüpe 1,44

    PRONKSMEDAL- Sirly Tiik kuulitõuge 10,34

     PRONKSMEDAL Janne Mugane 50 m sel   34,02

4.koht Deniss Sedelnikov  odavise 41,44

4.koht Sirly Tiik kaugushüpe 4,89

5.koht Deniss Sedelnikov  kuulitõuge 11,23

6.koht Sergei Dikun kaugushüpe 6.03,

17.koht Sergei Dikun 400 m jooks 55,21

17.koht Sergei Dikun 100 m jooks 12,01

 

2004 suve paraolümpiamängud   Ateena,Kreeka

17.09-28.09.2004  Osales 136 maad,806 sportlasega 19 spordialal

Eesti võistkond:Liisa Eller,Are Eller.Kersti Viru,Eric Roots,Heiti Vahtra,Viktor Tkatsenko. Sportlastest-kergejõustiklane Helena Kannus, tõstja Aleksander Koroljov,laskja Helmut Mänd,ujujad Marge Kõrkjas ja Kardo Ploomipuu,Kristo Ringas

Saavutati 1  medal

HÕBEMEDAL Marge Kõrkjas 50 m vabalt ( S12)aeg 28,74

6.koht Helena Kannus kaugushüppes ( F 12) 5.03

6.koht Marge Kõrkjas 100 m vabalt ( S12)1.05,19

8.koht Kardo Ploomipuu 100 m selili (S10) 1.08.99

9.koht Marge Kõrkjas 100 m liblikat (S12) 1.23,91

11.koht Kristo Ringas 100 m rinnuli (S13) 1.24,15

2006 suve paraolümpiamängud

Peking,Hiina

06.09-17.09.2008 Osales  145 maad 3951 sportlase 20 spordialal

Eesti võistkond:Helmut Mänd ,Kardo Ploomipuu,Kristo Ringas,Endel Varik,Keit Jaanimägi,Einar Niin

Saavutati 1  medal

PRONKSMEDAL Kardo Ploomipuu (S10) 100 m selili 1.03,37

34 ja 41.koht Helmut Mänd laskja

12.koht Kristo Ringas (SB 13) 100 m rinnuli 1.15,39

DNS Ender Varik

DNS Einar Niin

DNS Keit Jaanimägi

2012 suve paraolümpiamängud


London, Suurbritannia 29.08-09.09.2012  Osales164 maad,4302 sportlast 20 spordialal


Eesti võistkond-kergejõustiklased Sirly Tiik ja Jüri Bergmann, ujuja Kardo Ploomipuu

Medalit ei saadud


4.koht Kardo Ploomipuu 100 m selili ( S 10)  1.01,32

5.koht Sirly Tiik kuulitõuge (F 20) 11.54 isikliku rekordiga

9.koht Jüri Bergmann kuulitõuge ( F 20) 12,09 isikliku rekordiga

18.koht Kardo Ploomipuu 50 m vabalt 26,50



RIO PARAOLÜMPIAMNÄNGUD 07.09-14.09.2016 BRAZIL



RIO olümpia maskott Vinicius ja paraolümpia maskott Tom

 


 

Paraolümpiamängude avatseremoonia oli 07.09.2016 ja Eesti lippu kandis Sirly Tiik Mängudest võttis osa 162 rahvust 23 spordialal

Eestlaste  tulemused:

Athletics

  Athletics at the 2016 Summer Paralympics
AthleteEventFinal
Result Rank
Egert Joesaar   Men's discus throw F44  46.618
Sirly TiikWomen's shot put F2011.398 SB


Cycling

Cycling at the 2016 Summer Paralympics

Roa]

AthleteEventTimeRank
Mari-Liis Juul  Women's road race C5  2:35:0215
Women's time trial C532:11.319


Swimming

Swimming at the 2016 Summer Paralympics Men
AthleteEventsHeatsFinal
TimeRankTimeRank
Kardo Ploomipuu  50 m freestyle S1026.08  14 Did not advance
100 m backstroke S10   1:03.03  9 Did not advance



Women
AthleteEventsHeatsFinal
TimeRankTimeRank
Brenda Tilk50 m freestyle S738.0110Did not advance
100 m freestyle S71:23.8511Did not advance
100 m backstroke S71:38.9913Did not advance
Elizabeth Egel  50 m freestyle S1133.4910Did not advance
100 m backstroke S111:28.2810Did not advance
200 m individual medley SM11  2:56.64   4 Q2:55.625

See al                                                                                   4.koht

                           kokku- 5.koht-1    Egel Elizabeth  

                                          8.koht -2   Sirly Tiik, Egert Jõesaar

                                          9.koht-2     Mari-Liis Juul,  Kardo Ploomipuu                        

                                         10 koht-3    Brenda Tilk, Elizabeth Egel,Elizabeth Egel

                                         11.koht-1   Brenda Tilk

                                         13.koht-1    Brenda Tilk

                                        14.koht-1  Kardo Ploomipuu    

                                        15 koht-1 Mari-Liis Juul